24.04.2014, 05:10:35

Haber Başlıkları :
SIK SORULAN SORULAR
Pandemik Grip (Domuz Gribi) Nedir?

A (H1N1) 2009 tipi virüsünün neden olduğu bulaşıcı (viral) bir hastalıktır.  İnsanlar bu virüsle daha önce karşılaşmadıkları için hastalığa karşı bağışık değildirler.

A (H1N1) 2009 virüsü domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediği gösterilmiş olduğu için “domuz gribi” olarak adlandırılmıştır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin bir karışımıdır.

Hastalığın belirtileri mevsimsel griple benzerdir. Bu iki grip ancak özel laboratuvar tetkikleri ile ayırt edilebilmektedir. Normal grip, kronik hastalığı olan yaşlılarda ağır hastalık ve ölüme yol açarken, pandemik grip virüsü ile oluşan gripte hastalananların yarısı ve ölümlerin yaklaşık beşte biri çocukluk yaş grubundadır. Bununla birlikte pandemik grip, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de genellikle hafif ve orta şiddette seyretmektedir.

A(H1N1) Gribi ilk olarak Meksika ve ABD’de görülmüş, daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

Pandemik Gribin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?

Pandemik A(H1N1) Gribinin belirtileri, insanlarda görülen mevsimsel grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:

Ateş,
Öksürük,
Boğaz ağrısı,
Burun akıntısı
Yaygın vücut ağrısı,
Baş ağrısı,
Üşüme ve
Yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Hastalık en çok kimleri etkilemektedir?

Pandemik A(H1N1) gribi virüsü yeni bir virüstür. Bu nedenle, pek çok insanın bu gribe karşı bağışıklığı yoktur. 1957’den önce doğanların kısmen bağışıklığı bulunmaktadır.

Mevcut verilere göre; küçük çocuklar ve genç erişkinler daha çok hastalanmaktadır. Ölümler; gebeler, bebekler, kronik hastalığı olanlar, 65 yaşından büyükler ve hastalık derecesinde aşırı kilolu olanlarda (vücut kitle indeksi 40’dan büyük olanlar) daha fazladır.

Sağlık çalışanları, hastalandıklarında sağlık hizmetinin aksaması ve hastalığı diğer kişilere bulaştırmaları sebebiyle önemli bir risk grubudur.

Pandemik grip aşısı 6 ay-50 yaş grubu bireylere, gebelere, her yaşta kronik hastalığı olanlara uygulanmaktadır. Ayrıca, hastalığı topluma daha hızlı yaymaları nedeniyle okul çağı çocukları ile toplumsal hizmet sunumunun kesintisiz sürdürülmesi için sağlık personeli başta olmak üzere itfaiye, su, doğalgaz, elektrik, ulaştırma, iletişim, güvenlik ve asayiş gibi hizmetlerde çalışanlar da aşılama programına dâhil edilmiştir.

Grip olduğunuzda neler yapmalısınız?

Hastalık belirtileriniz hafif ise evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilere bulaştırmamak için onlardan uzak durunuz. Hastalık orta ya da ağır seyrediyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

Hızlı veya zor nefes alma
Vücutta solgunluk ya da morarma
Beslenememe, yeterli sıvı alamama
Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
Aşırı huzursuzluk
Ateşle beraber döküntü görülmesi

Grip benzeri bulgular düzelirken yeniden ateş ve şiddetli öksürüğün başlaması

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

Solunum Sıkıntısı
Sık Sık Nefes Alıp Verme
Bilinç Bulanıklığı
Aşırı İshal Ve Kusma
Aşırı Halsizlik

Hastalığa karşı nasıl bağışıklık kazanılır?

Hastalığa karşı bağışıklık hastalığın geçirilmesi ya da aşılanma sonucu oluşur.

Aşı, özellikle risk gruplarında ağır hastalık belirtileri ile seyredebilen ve ölüme yol açabilen pandemik gripten korunmanın en geçerli yöntemidir.

Pandemik grip aşısı;

 • Gribin yayılmasını önlemek,
 • Ağır seyreden grip vakalarıyla oluşacak komplikasyonları ve ölümü engellemek,
 • Salgının uzun sürmesi sonucu ortaya çıkabilecek virüs mutasyonunu önlemek,
 • Hastalık nedeni ile hastaneye yatış ve yoğun bakım yatak ihtiyacını azaltmak,
 • Toplumda verilmesi gereken zorunlu hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesini sağlamak,
 • Gribe bağlı okul devamsızlığını, iş gücü kaybını ve ekonomik kayıpları önlemek açısından önemlidir.

 

 Hastalığı geçirenlere aşıyı yaptırmanın herhangi bir zararı olmadığı gibi ek bir yararı da bulunmamaktadır.

 

Aşı, 9 yaşın altında ve bağışıklık sisteminde yetersizlik olanlara, en az 3 hafta ara ile iki doz, 10 yaş ve üzerinde ise tek doz olarak uygulanmaktadır.

Devletimiz aşıyı temin etmiş olup, aşı ücretsiz olarak vatandaşlarımıza uygulanmaktadır.

Pandemik Grip nasıl bulaşır ve bu hastalıktan kendimi nasıl koruyabilirim?

Pandemik grip virüsleri öksürük ve hapşırma yoluyla yayılan damlacıkların solunmasıyla, insandan insana bulaşmaktadır. Ayrıca grip virüsü bulaşan bir yere dokunduktan sonra eller, ağız, burun ya da göze sürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.

Hastalık niçin önemlidir, ne zaman sorun olmaktan çıkabilir?

İnsanlar bu hastalığa karşı bağışık olmadıkları için hastalık hızla yayılmış ve  bütün dünyada bir salgına (pandemi) yol açmıştır.  Hastalığın sinüzitten ölüme kadar giden sonuçlara yol açabilir.

Kimlere aşı uygulanmaktadır?

Aşı uygulanacak öncelikli risk grupları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi ECDC’nin önerileri doğrultusunda, Ülkemiz Pandemi Bilim Kurulunca belirlenmiştir.

Hastalanırsam bebeğimi emzirebilir miyim, grip ilacı kullanabilir miyim?

Evet, emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Ayrıca, emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur.

Bebeğimi korumak için ne yapabilirim?
Grip 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmelidir. 
Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz. Bebeğinizi beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle bebeğinizin yüzüne doğru öksürüp hapşırmayınız. Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebeğinizin öpülmesine engel olun.
Ülkemize gelen aşılar ruhsatlı mıdır ve bu aşıların araştırmaları tamamlanmış mıdır?

Ülkemizde kullanılan pandemik grip aşılarının ruhsatlandırılması için gerekli güvenlik ve etkinlik çalışmaları tamamlanmış olup, diğer ülkelerle eş zamanlı olarak kullanıma sunulmuştur.

Aşı içeriğinde domuz kaynaklı bir madde bulunmamaktadır.

Pandemik H1N1 aşısının yan etkileri nelerdir?

Grip aşıları ve diğer aşılarda olduğu gibi istenmeyen bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler ve görülme sıklıkları (prospektüs bilgilerine göre) şunlardır:

 • Sık görülen yan etkiler (1/100-1/10): Aşı uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik, sertlik, morarma, ağrı, vücut kırıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, terleme, titreme, eklem ağrısı, kas ağrısı. Bu yan etkiler genellikle aşıdan sonraki birkaç günde içerisinde kendiliğinden düzelir.
 • Yaygın olmayan yan etkiler (1/1.000-1/100): Yaygın cilt reaksiyonu (ürtiker/kurdeşen dahil).
 • Nadir görülen yan etkiler(1/10.000-1/1.000): Tansiyonda düşme, şok, sinirlerin geçtiği yol boyunca ağrı, pıhtılaşma hücrelerinde azalma nedeniyle kanama.
 • Çok nadir görülen yan etkiler (<1/10.000): Vaskülit (damar iltihabı), nörit (sinir iltihabı), ensefalomiyelit (beyin-omurilik dokusu iltihabı), Guillain-Barre Sendromu.
  1. Ülkemizde bugüne kadar yapılan sağlık çalışanlarındaki yaygın aşılama sonrasındaki erken sonuçlara göre beklenmeyen önemli bir yan etki tespit edilmemiştir.

   Aşı sonrası görülen bazı yan etkiler mevsimsel grip aşılarında görülen sıklıktadır.

   Görülebilen bu yan etkilere rağmen, aşının yararı olumsuz etkileri ile kıyaslandığında çok daha yüksektir.

   Bebeğim hasta ise emzirmem doğru mudur?
   Hasta olan bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri onu emzirmeye devam etmektir. Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz.
   Ev ve eşyaların temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

   Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir.

   Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.
   Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

   e-Posta Yazdır PDF

   ..