24.04.2014, 17:49:20

Haber Başlıkları :
Sağlık Personeli için Bilgiler Genel Bilgiler Pandemik Grip nasıl bulaşır ve bu hastalıktan kendimi nasıl koruyabilirim?

Pandemik Grip nasıl bulaşır ve bu hastalıktan kendimi nasıl koruyabilirim?

e-Posta Yazdır PDF

Pandemik grip virüsleri öksürük ve hapşırma yoluyla yayılan damlacıkların solunmasıyla, insandan insana bulaşmaktadır. Ayrıca grip virüsü bulaşan bir yere dokunduktan sonra eller, ağız, burun ya da göze sürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.
 

Hastalığa yakalanan kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Çocuklar (özellikle küçük çocuklar) 10 güne kadar bulaştırıcı olabilir. Kişiler, hastalık belirtileri devam ettiği sürece potansiyel bulaştırıcı olarak kabul edilmelidir.

Pandemik Gripten korunmak için en etkili yöntem aşı yaptırmaktır.

Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan diğer hastalıklardan bulaşmayı da azaltabilirsiniz:

Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatınız. Mendili kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. Mendil yoksa kolunuzun içine hapşırınız.

Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.

Kirli ellerinizle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayınız.

Hastalandığınızda mümkün olduğunca çevrenizdeki kişilerle yakın temastan uzak durunuz.

Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırınız.